sobota, 20 października 2012

Rozmieszczanie wilków:

http://wspolistnienie.eco.pl/wbw/prezentacja/images/content_wolfbg.jpg
http://wspolistnienie.eco.pl/wbw/prezentacja/wilk/mlodziez/img/images/2-26.jpg




Wilk szary (Canis lupus), występował kiedyś niemal na całym terytorium półkuli północnej, z wyjątkiem obszarów wysokogórskich, rozległych pustyń i tropikalnych dżungli, ale wskutek tępień i zmian w środowisku naturalnym oraz w wyniku postępującej urbanizacji jego zasięg ogranicza się teraz do zwartych kompleksów leśnych. Największe populacje wilków zamieszkują Kanadę (ok.50 tys.), Rosję (ok.30 tys.) i Alaskę (5-7 tys.). W Europie najliczniejsze populacje wilka występują w części południowej i środkowej (w Rumunii ok. 2,5 tys.).

powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie










Wilki w Polsce:

W czasach historycznych wilk występował w całym kraju, jednak wraz z postępującą urbanizacją i zanikiem terenów leśnych zasięg gatunku zmniejszał się do początku XX wieku.

W XX stuleciu populacja odradzała się w czasie wojen, a ponownie kurczyła w czasach pokoju, wskutek kontroli liczebności i tępienia. Obecnie liczebność wilków w Polsce szacuje się na ok. 600-700 osobników. Najwięcej wilków występuje w Karpatach i Pogórzu Karpackim (ok. 250), na Roztoczu (ok. 80) oraz w puszczach północno-wschodniej Polski (ok. 200). Kilka odizolowanych watah zamieszkuje kompleksy leśne Polski zachodniej i rozczłonkowane lasy w Polsce centralnej.

powiększ zdjęcie










Migracje:

Migrujące wilki to zazwyczaj osobniki młode, które opuściły rodzinną watahę w poszukiwaniu nowego terytorium i partnera. Do Polski przechodzą wilki z obszaru Słowacji, Ukrainy i Białorusi. Populacje w zachodniej części kraju rzadko bywają zasilane osobnikami ze wschodniej jego części z powodu barier migracyjnych (autostrady, fragmentacja lasów), ale zdarza się, że wilki ze wschodniej Polski przechodzą na teren Polski zachodniej i do Niemiec.

powiększ zdjęcie


powiększ zdjęcie











Środowisko występowania:

Wilk występuje w lasach, na równinach, pustyniach, w terenach górskich i bagiennych. Jego historyczny zasięg obejmował niemal całą półkulę północną, a więc rozmaite typy środowisk: od otwartych terenów stepów, półpustyń, tundry, lasostepów i prerii, przez lasy, tajgę po wysoko położone rejony górskie. Jest gatunkiem elastycznym i łatwo adaptującym się do nowych środowisk, a jego występowanie uzależnione jest głównie od dostępności pokarmu i antropopresji, np. we Włoszech wilki wykorzystują śmietniki na przedmieściach. W Polsce jest zazwyczaj związany ze środowiskiem leśnym bądź mozaiką terenów leśno-polnych.

powiększ zdjęciepowiększ zdjęcie






powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie










To tyle na temat  "rozmieszczanie wilków".




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz